Verslag Presentatie Beekse Bergen 24-11-97

 

Boeiend boek Peter Scheele

Maandagochtend 24 november. Al om tien over negen 's ochtends ben ik op school. Om half tien staat het vertrek gepland naar Safaripark de Beekse Bergen, en voor die tijd willen we nog wat informatie van Internet halen over het nieuwe boek van Peter Scheele: "DEGENERATIE. het einde van de evolutietheorie". Het lukt uiteindelijk niet, dus we moeten het doen met een fax en een folder. In alle haast moet er nog een fotocamera geregeld worden. er moet gezocht worden naar batterijen en tenslotte volgt een uitleg van de digitale camera. En dan kunnen we eindelijk gaan.

Samen met enkele andere tweedejaars ESJ en een docent word ik verwacht op de persconferentie bij de verschijning van het Boek. Peter Scheele zal persoonlijk zijn boek presenteren in een safaribus, tijdens een themarondleiding door het safanpark. Eigenlijk hebben we geen idee wat ons te wachten staat. Tijdens de ruim een uur durende reis overleggen we druk over het boek Degeneratie. Daarbij gaat het erom dat
er geen evoIutie is van een lage levensvorm naar een steeds hogere. Volgens Scheele is er juist degeneratie.
van een zeer hoge oervorm naar een steeds genetisch armere vorm. Bij aankomst in het park zien we als een prachtige pauw. Is dit dier gedegenereerd? Hoe schitterend heeft de oervogel in het paradijs er dan wel niet uitgezien?

Onder het genot van een 'gedegenereerd' spijsstolletje en een kop koffie kijk ik om me heen in het safanrestaurant. Peter Scheele stelt zich aan iedereen voor die binnen wandendelt in de Afrikaans-achtige koepelhut. In de punt van het rieten dak hangt een grote ventilator. Er zijn zo'n 30 mensen aamwezig. Eigenlijk valt dat een beetje tegen, de hele landelijke pers is tenslotte uitgenodigd. Is Peter zenuwachtig? 'Nee. Maar dit is wel een ontzettend bijzondere dag voor me.'

We maken druk foto's met de digitale camera terwijl we gezamenlijk naar de safaribus lopen. De leeuwen rennen echter weg en de apen willen ook al niet op de foto. De safaribus, een oude.
afgedankte openbaar vervoerbus, zit uiteindelijk vol. Na enkefe minuten rijden stoppen we midden tussen de zebra's. De uitgever vertelt wat de bedoeling is van de tocht. Het accent zal liggen op de cheetah's. Peter zal uitleg geven over zijn boek Dan zal het eerste exemplaar van het boek aan een speciale gast worden ovemandigd: Midas Dekker. "Ik heb hem nog niet gezien maar Midas is een man van onverwachte wendingen. Dus we wachten nog even af." Dan rijden we verder. althans nadat onze tegenliggers, twee zebra's, voorrang hebben gekregen. Het park is zo natuurlijk mogelijk aangelegd, een heuvelend landschap, veel bomen, veel water. We komen langs Afrikaanse wilde honden en dan zijn we bij de cheetah's: de jachtluipaarden. De prachtige dieren lopen op enkele meters afstand van de bus en zien er erg vriendelijk uit. De reisleidster waarschuwt echter -Ik zie dat sommigen van u liever naar buiten stappen omdat de ramen zijn beslagen.
om een mooie foto te maken. Dat zou dan wel de laatste foto zijn!" De dieren
worden gevoerd en ze weten het precies als de vleesjeep eraan komt. Ze
achtervolgen de auto. Die voor de show nog een extra rondje rijdt. De lunch oestaat uit enkel stukken rood. rauw vlees, die in mum van tijd verorberd zijn.`Volgens de reisleidster kunnen de dieren in een korte sprint wel 112 kilometer per uur bereiken.

Dan neemt Peter het woord. "!k heb als promotie voor mijn boek een brief

geschreven, gericht aan Charles Darwin. Ik was heel verrast dat ik een brief van hem terugkreeg. De brief komt uit de hemel, staat er boven. Dat verbaasde me nog meer: of het is zo, dat Darwin zich op het laatst afgekeerd heeft van zijn ideeën, of de Schepper is wel erg vergevingsgezind geweest." De brief is geschreven door een Wageningse studente, Caroline Hoogerwerf. die zich voordoet als de aardse secretaresse van Darwin. Namens hem brengt ze het verzoek over, dat Darwin graag een exemplaar van Peters boek wil lezen.

Peter geeft een korte uitleg van de degeneratie-theorie in zijn boek. De cheetah's vormen een uitstekend voorbeeld van zijn theorie in de praktijk. Hij gelooft dat alle katachtigen afstammen van een oerkatachtige, die leefde ten tijde van het paradijs. Deze katachtige had een enorme genetische rijkdom, die hem in staat stelde om in elke omgeving te kunnen overleven. Door natuurtijke varatie is veel van deze genetische rijkdom verloren gegaan. Zo ontstonden allerlei katachige soorten, met elk verschillende genen, afhankelijk van de omgeving waar ze moesten overleven. "De cheetah kent geen genetische variatie meer." De cheetah kan geen genen meer missen. is aan de grens beland van de degeneratie. Daarom wordt de cheetah met uitsterven bedreigd. "Dat is in het kort de inhoud van mijn Boek: de biologische informatie is naar beneden gericht."

DEGENERATIE. het einde van de evolutietheorie' is opgedragen aan de evolutionist Midas Dekker. Peter "We hebben hem de gelegenheid gegeven om het voorwoord te schrijven. maar daar cs nü niet op ingegaan. En hij heeft
ook niet bij deze overhandiging van het
eerste exemplaar willen zijn. Eerst neigde hij op ons aanbod in te gaan. Hij zei dat hij het 'met rooie oortjes' zou lezen. Maar daarna liet hij het afweten. Hij had het boek maar met moeite door kunnen worstelen "In plaats van een overhandiging, wordt het eerste exemplaar dus in een postpakket gestopt, geadresseerd aan Midas Dekkers. Wat heeft Peter toch met Midas Dekkers? Peter legt uit dat hij Midas Dekkers een bekende persoonlijkheid vindt. Het grote publiek wordt afgestoten door echte wetenschap, dus het moest een beetje populair-wetenschappelijk.. 'Midas is daarin een heel aansprekend figuur, met atheïstische opvattingen waarbij hij de wetenschap misbruikt."

Het tweede exemplaar wil Peter overhandigen aan Charles Darwin. Caroline, zijn zogenaamde secretaresse, neemt het boek in ontvangst en wil er nog wel wat aan toevoegen: "Darwin vindt de titel eigenlijk wel arrogant en voorbarig. De komst van een nieuwe theorie betekent niet het einde van de andere theorie. Ze kunnen naast elkaar voortbestaan."Ze kijkt Peter eens aan en vervolgt haar boodscnap. "Darwin is blij met de nieuwe theorie van Peter Scheele: ongeacht de inhoud ervan. Elke nieuwe theorie werpt nieuw licht op de zijne, en daardoor komt zijn theorie steeds duidelijker naar voren tegen de achtergrond van het mensetijk denken'. Voldaan glimlacht ze, terwijl Peter naar de microfoon grijpt. "Ik wil wel even een stuk uit die bnef voorlezen, die ik aan Darwin zou hebben geschreven, als hij nog in leven was.' Hij leest het stuk voor, waarin hij Darwin bedankt voor zijn boek 'The Origin of Species' en voor zijn ontdekking van de natuurlijke selectie Darwin wist echter niets van de tegenwoordig beschikbare kennis over
DNA, genen en eiwitten. Hem valt niets
kwalijk te nemen, volgens Peter.

Een van de aanwezige journalisten opent de aanval op Peter. Hij is negatief over de wijze waarop Peter

zijn onderzoek heeft aangepakt. "Wetenschap moet falsifiseerbaar zijn maar volgens mij bent u niet te overtuigen van uw ongelijk. Want u baseert uw theorie op uw geloof." Peter gaat er heel rustig op in. Hij bekent dat hij oprechte 'twijfels heeft gehad tijdens het onderzoek, dat de evolutietheorie soms toch waar leek te zijn. "Maar uiteindelijk bleek evolutie onmogeiijk te zijn en dat bewijs ik op wetenschappelijke gronden in mijn boek." De journalist is nog steeds niet overtuigd. "Stel dat nou toch blijkt, dat u ongelijk heeft. Zou u dan uw ideeen omtrent de schepping aanpassen?" Peter "Dat zou dan inderdaad een keuze moeten zijn. Dan zou ik moeten kijken naar een combinatie van de bijbel en de evolutietheorie."

De bus vervolgt de safaritocht langs bossen, een rivier, vijvers, vlakten. Er zijn allerlei dieren te zien, bizons, edelherten, kamelen, iedereen rent van de ene kant van de bus naar de andere om maar niets te missen. Er wordt druk
gefotografeerd en gefilmd vanuit de bus. Tenslotte komt er een einde aan de safaritocht. "We komen hier weer homo sapiens tegen, dus het is weer vei!ig om uit te stappen." Terug in het restaurant signeert Peter wat rescensie-exemplaren en is er de gelegenheid voor persoolijke interviews. Wij wagen ook een kans. Waarom is het boek zo'n succes? Peter "Er is natuurlijk een behoorlijke dosis goodwill bij de mensen, die mij van mijn televisieprogramma's kennen. En verder leeft het debat over evolutie en creationisme nog steeds." Was Adam de zogenaamde 'oermens', hoe zag hij er dan volgens Peter uit? Scheele beweert dat die waarschijnlijk een donkerdere huidkleur had. "En genetisch stak hij veel beter in elkaar dan wij. Hij was veel gezonder. Hij had geen erfelijke afwijkingen. Hij werd niet kaal op zijn dertigste, zoals ik." En hoe denkt hij over de Neanderthaler? "Het zou kunnen dat dat een menselijk ras was dat bij de zondvloed is uitgestorven. Hij had trouwens tien procent meer herseninhoud dan wij, wist je dat?"

Bij de degeneratietheorie worden de soorten genetisch steeds armer. Hoe ver gaat dat dan door? Peter "Er is een overdaad aan genetische variatie. Het einopunt is voor bepaalde soorten nog lang niet bereikt. Maar voor sommige wel, bijvoorbeeld voor de cheetah's. Die dreigen daarom uit te sterven. En wat de mensheid betreft: ik vrees dat er steeds meer erfelijke ziekten zullen komen." Wat wil Peter nou eigenlijk met zijn boek bereiken? "In de evolutietheorie wordt de wetenschap misbruikt voor een atheïstische levensvisie. En daar wil ik een einde aan maken." Tensiotte: Moet de evolutietheorie nou wel of niet in het eindexamenpakket worden opgenomen? Peter glimlacht. "Ja! Maar dan niet bij het vak biologie. Maar bij geschiedenis. En daar heb ik mijn boek zelfs naar genoemd! De evolutietheorie is nu verleden tijd!"

We krijgen allemaal een exemplaar van het boek uitgereikt. Geduldig schrijft hij in ieder boek een opdracht, en met een joviaal 'Doei!' laat hij ons vervolgens achter. Met een populair- wetenschappelijk boek in handen. Dat wordt nog een zware kluif.

Door Anne-Marie Koudstaal
Studente Joumalistrek/ESJ
Christelijke Hogeschool Ede


Commentaar:

 

   

 

geef hier je feedback over deze pagina of op de inhoud
copyright © 1997-2003, Peter Scheele
een project van WEBinSIGHTs